Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2020
Beğen 0

iTunes Hakkında Bilmeniz Gerekenler iTunes Albümü nedir ?

iTunes Hakkında Bilmeniz Gerekenler iTunes Albümü nedir ?

duyurular

iTunes Hakkında Bilmeniz Gerekenler iTunes Albümü nedir ?

Merhaba Arkadaşlar,

Özellikle iTunes Türkiye’nin açılması ile daha da popüler hale gelen iTunes ile ilgili kısa bilgiler paylaşmak istedim. Böylece özel mesaj ile sıkça sorulan bu albümleri hangi player ile dinleyebilirim, iTunes albümü nedir, M4A nedir M4V nedir gibi sorularınıza kısaca burada cevap vermek istedim.

Öncelikle neden iTunes albümü ? Dünyada dijital ortamda satılan müzik, film, kitap gibi ürünlerin % 70’i iTunes üzerinden app. store tarafından satılmaktadır. Eğer orjinal itunes albümü indirdiyseniz bu albümün dünya piyasasında satılan orjinal bir albüm olduğundan, yani canı sıkılan biri tarafından 10 -15 şarkıyı bir araya getirip kendince bir albüm yaratmadığından emin olabilirsiniz. Ayrıca iTunes albümleri sanatçıların CD formatında satılan albümlerinden daha fazlasını sunabilmektedir (dijital booklet, iTunes’a özel parça vs)

iTunes albümlerinde kulanılan AAC M4A M4V gibi kısa tanımlara da değinelim. iTunes albümlerinde kullanılan AAC formatı ( Advanced Audio Coding) bildiğiniz MP3 gibi kayıplı sıkıştırma formatıdır. Ancak ses kalitesi açısından sonuç MP3’ten daha iyidir. AAC teknolojisi, aynı bit hızında daha verimli ses sıkıştırma özelliğine sahiptir. Mesela MP3, 64 Kbps altında 44100hz ve üstü sample rate’i kaldırmıyor zorlama yaparsak da hata veriyor ancak M4A 24kbps için 48000hz bile destek vermektedir.
Konu ile detaylı ilgilenen arkadaşlar http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding adresinden (İngilizce) daha fazla bilgi edinebilirler.

M4V ise MPEG4 gibi bir multimedya formatı olup özellikle Apple ürünleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiş ancak yaygınlaşması ile hemen hemen her cihaz tarafından oynatılır hale gelmiştir. Özellikle ses ve görüntü için en küçük boyutta en iyi ses ve görüntüyü sağlamakta olduğu ileri sürülmektedir.

Orjinal iTunes albümü nedir ne değildir ?
Özellikle iTunes Türkiye’nin açılmasından sonra her tarafta bir iTunes albümü furyasıdır gidiyor. Bir çevirici yardımı ile elinizdeki albümleri AAC formatına çevirebilirsiniz ama bu orjinal iTunes albümü yaptınız anlamına gelmez.
Türkçe/İngilizce
Şimdi bir şarkı iTunes ‘da çalarken sağ tıklayıp Bilgi Ver/Get Info, açılan pencerede Özet/Summary dediğinizde aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşırsınız.

[​IMG]
[​IMG]

1. Dosya Türü/Kind yazan yede müzik dosyası için “Purchased AAC Audio File”, video için ise “Purchased MPEG-4 video file” yazmalıdır.
2. Bit Hızı/Bit Rate : Müzik dosyaları için 256 Kbps olmalıdır. Videolar için ise daha düşük olabilir
3. Satın Alan/Purchased By, Apple Kimliği/Apple ID, Satın Alma Tarihi/Purchase Date bölümlerinde gerekli bilgiler olmalıdır.

Ayrıca iTunes’un üzerinde bulunan menülerde Şarkılar/Songs bölümünde sağ tıklayıp Yayın Tarihi/Release Date bölümünü seçtiğinizde orijinal iTunes albümü Yayın Tarihi/Release Date içermek zorundadır.

[​IMG]
[​IMG]

Her orijinal iTunes Albümü “Official Artwork” içerir. Yani albümü iTunes da açtığınızda albüm resmi vardır. Eğer M4V yani video klip indirdiyseniz bunun bir kapak resmi olmayabilir

Eğer bir albüm veya videoda yukarıda belirtilen özellikler yoksa maalesef elinizdeki albüm “çakma iTunes albümüdür.

iTunes albüm ve videolarını Windows Media Player, Winamp gibi birçok player ve birçok telefon desteklemektedir.

Upgrade to Turbo

iTunes Müzik

Sitemizde sanatçıya ait toplam 40 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Türkçe Pop Top 100 indir

Seçme Türküler indir

Power Türk Top 40 indir