Engüzel Türkülerle Secme Türküler 2014 full albüm indir | Mp3su.Org

Engüzel Türkülerle Secme Türküler 2014 full albüm indir

9 Haziran 2014
3.693 views

Engüzel Türkülerle Secme Türküler 2014 full albüm indir

turku-albumu-indir

Engüzel Türkülerle Secme Türküler 2014 full albüm indirme dinleme sitesi farkıyla..

Türkü, Türkiye’nin sözlü geleneğinde, bir ezgi ile söylenen halk şiirlerinin her çeşidine verilen ad. Türkü sözcüğü, Türk adının sonuna, ilgi eki olan “î” ekinin getirilmesiyle ortaya çıkmıştır. “Türkî”, Türk’le ilgili, Türk’e özgü anlamında kullanılır.

Türkü, kendine özgü ve belirli bir ezgi ile söylenen, hece ölçüsüyle yazılan ve zamanla anonimleşen bir nazım biçimidir. Türküler ana dörtlüklerle, onu izleyen nakaratlardan oluşur. Türkülerdeki dörtlüklere (üçlük veya ikilik de olabilir) “bent” adı verilir. Nakaratlar ise halk dilinde “bağlama” ve “kavuştak” olarak adlandırılır. Kavuştaklar her ezgiden sonra tekrar edilen ikilik (ya da daha çok) dizelerdir.

Türkünün belirli bir şekli yoktur. Bir koşma, bir semai, bir destan ya da herhangi bir halk şiiri türkü ezgisiyle söylendiğinde türkü olur. Bu yüzden türkü tipinin en belirgin özelliği melodisidir. Türküler hece ölçüsünün her kalıbıyla söylenir. Yani hece sayısı itibariyle bir sınırlama olmaz.

Türkülerin büyük çoğunluğu anonimdir ya da ağızdan ağza söylenirken söyleyeni kaybolmuştur. Türküler bu şekilde halkın malı olurlar. Türküler çoğu kez, bir doğa olayı ya da bir kahramanlık karşısında doğar ve yayılırlar. Türküler, doğdukları bölgenin özelliklerini koruyamazlar. Taşındıkları bölgelerde kişilerin, yer adlarının, hatta konuların bile değiştiği görüldüğü için, nerede doğduklarını saptamak güçleşir.

Mahmut Ragıp Gazimihal, ezgilere göre usulsüz ve usullü türküler olarak iki ayrım yapar. Usulsüz olanlar; divan, bozlak, koşma, hoyrat ve Çukurova’yı içine alan uzun havalardır. Usullü olan türküler grubunda ise genellikle oyun havaları yer alır ki bunlara Konya’da oturak havası, Şanlıurfa’da kırık hava adı verilmektedir.

tracklist

01. Erdal ERZİNCAN – Leyli Leyli
02. Ahmet Kaya – Turna Semahı
03. Mikail ASLAN – Canım Efendim
04. Grup ÇIĞ – Semah
05. Abidin BİTER – Nedendir Yar
06. Ahmet ASLAN – Tanımadığım Ten
07. Anadolu BEŞİK – Yarim Senden Ayrılalı
08. Aynur DOĞAN – Dar Hejiroke
09. Efkan ŞEŞEN – Yüreğim Yangınlarda
10. Emre SALTIK – Bekleme Yar
11. Erdal GÜNEY – Saklımdasın
12. Ergun EFE – Senin Uğruna
13. Erkan OĞUR – Seher Yeli
14. Metin Kemal KAHRAMAN – Deniz Koydum Adını
15. Grup YORUM – Uğurlama
16. Hakan YEŞİLYURT – Leylide Leyli
17. Kıvırcık ALİ & Arzu – Bak Şu Feleğin İşine
18. Umut ALTINÇAĞ – Hasretim Seni
19. Zülfü LİVANELİ – Duvarlar

download

http://turbobit.net/9boyc0p5q6qy.html

Google Aramaları : türkü indir, rüekü albümü indir, en sevilen türküleri indir, yöre yöre türküler indir, uzun yol türküleri indir, güncel türkü albümü indir, karışık türkü albümü indir, en sev,len türküler indir, çeşitli sanatcılar türkü indir, türkü şöleni albümü indir, türkü mp3 indir, türkü mix indir, nonstop türkü mix indir, en yeni türküler indir, 2014 türkü albümleri indir, boxca türkü mp3 indir, facebook türkü mp3 indir, mobil türkü mp3 indir, tubidy türkü mp3 indir, youtube türkü mp3 indir,

En Çok Aranan Albümler

türkü indir (591),tubidy turku indir (153),seçme türküler (53),tubidy türküler (25)

TURBOBİT PREMIUM ALIP HIZLI İNDİREBİLİR VE DESTEK OLABİLİRSİNİZ

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

En Popüler

Mp3 indir

Tek Link Film indir

Türkü indir

Radyo Listeleri indir
Radyo Top 40 indir